Kam na výlet

Uherský Brod je krásné, historické město, které se nachází v podhůří nejvyšší hory Bílých Karpat, Javořiny. Městu se přezdívá také královské, a to díky jeho povýšení Přemyslem Otakarem II., který tento titul městu udělil ve 13. století. Důležitým historickým faktem je ale především to, že zde působil Jan Amos Komenský, přezdívaný učitel národů. Nejenom, že se údajně v Uherském Brodě narodil, ale je mu zde i věnováno místní muzeum.

Co všechno tedy toto královské město a jeho okolí nabízí?

Uherský Brod

Pokud Vás zajímá historie, město můžete prozkoumat skrz Stezku městské památkové zóny, která Vám ukáže všechny dominanty města. Chloubou Uherského Brodu je mimo jiné aquapark Delfín, hvězdárna a planetárium, divadlo, kino či zimní stadion.

Aquapark Delfín

Plavecký bazén, zábavní bazén, tobogán, whirlpool, brouzdaliště, finská sauna, dvě parní kabiny… to vše pod jednou střechou.

Hvězdárna a planetárium

Ve Hvězdárně Uherský Brod si můžete zpříjemnit večer pozorováním skutečné hvězdné oblohy dalekohledy. V pozorovatelnách hvězdárny jsou nainstalovány velké dalekohledy, které nabízejí zážitek z pozorování jak noční, tak i denní oblohy. Prohlídky pro veřejnost vedou odborní demonstrátoři.

Digitální planetárium, které se nachází v Domě kultury, bylo veřejnosti zpřístupněno v březnu 2015. Zobrazuje jednotlivé objekty vesmíru ze Země pozorované pouhým okem, a to Slunce, Měsíc, planety naší Sluneční soustavy, hvězdy a některé galaxie a mlhoviny. Simulátor hvězdné oblohy umožňuje ale pozorovat i ty objekty, které pouhým okem nevidíme.

Divadlo

V Domě kultury ve středu města se každý měsíc hraje jiné divadelní představení se známými herci.

Kino

Kousek od centra města se nachází Kino Máj. Denně se zde hrají různé filmy.

Zimní stadion

Rádi bruslíte? Paráda! Kousek od penzionu je zimní stadium, ve kterém si můžete v zimních měsících zabruslit.

Kultura

Muzeum, galerie, divadlo, kino, veletrhy a výstavy, knihovna, planetárium, koncerty, jarmarky, slavnosti a růžencová pouť! To vše v Brodě najdete.

Muzeum Jana Amose Komenského

Muzeum sídlí v části dochovaného městského opevnění ze 14.–16. století s barokním sálem pocházejícím z let 1690–1693. Stálá expozice Komenský lidstvu, věnovaná životu a dílu významného rodáka, je doplněna o expozici regionální historie a etnografie.

Galerie Pánský dům

Galerie je vybavena na prezentaci všech výtvarných oborů a ročně s v ní uskutečňuje 10-11 výstav.

Koncerty

V Domě kultury se celoročně pořádají koncerty široké škály žánrů. V letních měsících se pořádají koncerty i venku.

Růžencová pouť

Tato pouť je největší akcí ve městě, na kterou se sjíždění tisíce lidí i z daleka. Koná se vždy na začátku října. Na akci vždy přijede spousta stánkařů, Brod se zahalí do světla pestrobarevných světel z kolotočů a přijíždějí sem i známe skupiny, zpěvačky a zpěváci.

Gastro Festival

Tento festival by neměli vynechat fajnšmekři, neboť zde mohou ochutnat různé variace od burgerů, pomazánek, klobás, farmářských pochoutek, až po housenky, kobylky či pokrmy typické pro Asii a Mexiko.

Turistika

Okolí Uherského Brodu je obklopené okouzlující přírodou Bílých Karpat, která určitě stojí za návštěvu.

Čekají na Vás rozlehlé lesy plné hub, malebné vrcholky okolních kopců, a především početné rozkvetlé louky plné pestrých orchidejí. Oblast mikroregionu Bílé Karpaty se rozkládá mezi Velkou Javořinou a Velkým Lopeníkem. Právě tyto a další vrcholy okouzlí pravé turistické nadšence.

Za návštěvu určitě stojí i známé lázeňské město, Luhačovice. Vaši návštěvu Luhačovických lázní a ochutnávka ozdravných minerálních pramenů skvěle podtrhne procházka, na které načerpáte nové síly a zdejší klima. Pokud jste fanouškem procházek v přírodě, ať už kratších a nenáročných, nebo si raději vyjdete na pořádnou túru, v Luhačovicích a okolí si můžete vybrat hned z několika turistických tras. O konkrétních trasách vedoucích Luhačovicemi si můžete přečíst zde.

Pro další tipy na výlety navštivte sekci Různé výlety nebo se inspirujte na stránkách města: https://www.cojevbrode.cz.

Velká Javořina

Od penzionu dojedete k začátku výstupu zhruba za půl hodiny. Se svými 970 m. n. m. se jedná o nejvyšší vrchol Bílých Karpat nacházející se na hranici se Slovenskem. Krajina plná lesů je zde opravdu jedinečná a od roku 2008 je vyhlášená za prales.

Nejpozvolnější a nejčastěji využívaná trasa vede po červené turistické značce a začíná výchozím bodem zvaným Kamenná bouda. Na vrchol vedou další dvě trasy. Výstup není příliš náročný, mohou se ho tedy zúčastnit i děti.

Velký Lopeník

Na začátek trasy dojedete autem od penzionu zhruba za půl hodiny. Velký Lopeník je se svou výškou 911 m. n. m. druhým nejvyšším vrcholem Bílých Karpat, který taktéž sahá přes slovenské hranice. Na vrcholu Velkého Lopeníku se tyčí rozhledna, ze které je nádherný výhled na českou i slovenskou krajinu. Na vrchol vede několik turistických tras, všechny jsou dlouhé okolo 5 km, výstup je vhodný i pro děti.

Cyklistika

Další možností aktivního trávení volného času v okolí města je bezesporu cyklistika. Cyklotrasy vedou většinou otevřenou krajinou s krásnými výhledy, prochází přes louky a lesy. Projet se můžete například podél Baťova kanálu a neminete ani několik malebných vesniček a údolí.

Pokud si nechcete zajet příliš daleko, doporučujeme Vám zvolit cyklostezky v městských částech Havřice, Újezdec a Maršov.

Pokud toužíte projet si kraj více, tak určitě nesmíte vynechat trasy ve směru lázeňského města Luhačovice nebo pohádkových Kopanic. Kopanice mají nádhernou krajinou plnou kopců, luk, tradičních řemesel a folklóru. Tato oblast v poslední době pronikla do širšího podvědomí díky publikaci knihy Žítkovské bohyně.

Různé výlety

Uherské Hradiště

Nejen Uherský Brod, ale také téměř sousední Uherské Hradiště je město s bohatou historií. Město založil král Přemysl Otakar II. ve 13. století a v roce 2011 získalo titul „Historické město.“ V jádru leží městská památková zóna s mnoha pamětihodnostmi. Za návštěvu stojí Skanzen Rochus, Slovácké muzeum, Slovácké divadlo, aquapark, či nedaleký Památník Velké Moravy. Pokud by Vás zajímala výstava zvířátek vyrobených ze starého, nepotřebného železa, navštivte také Kovozoo ve Starém Městě u Uherského Hradiště.

Vlčnov

Perla Slovácka či obec králů. I tak by se dala nazvat tato obec proslulá květnovou Jízdou králů, zapsanou organizací UNESCO na seznam mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví. Za zmínku stojí i modrobílé domky zvané „búdy,“ které jsou největším souborem památkově chráněných vinohradských staveb v Česku. Obec je známá taky barvitou krásou svých krojů, vinařstvím a širokou škálou lidových tradic a zvyků. Vlčnovem navíc prochází dvě cyklostezky a dvě turistické trasy, skrz které nahlédnete do tradičního způsobu života.

Zlín

Necelá půlhodina stačí k tomu, abyste se dostali do Zlína, do samotného srdce značky Baťa. Svou cestu k vzestupu znamenal pro Zlín rok 1894, kdy se město rozrostlo při založení této známé firmy. Svou nynější podobu začal dostávat až v meziválečném období s výstavbou Baťových domků a mrakodrapu ve funkcionalistickém duchu, které Zlínu dodávají jedinečnost a oddělitelnost od všech ostatních krajských měst. Mrakodrap je otevřen veřejnosti, lze v něm nahlédnout do kanceláře J. A. Bati či navštívit střechu budovy, z které se Vám na Zlín naskytne nevšední podívaná. Vysoká budova se lidově označuje jako jednadvacítka. Z názvu plyne, že se pyšní číslem 21 a najdete ji v areálu Svitu. Zlín má rovněž městské divadlo, kino, koupaliště, aquapark či virtuální arénu, nebo spoustu únikových her.

ZOO Lešná se zámkem

Jednou z dominant je i zoologická zahrada nacházející se jen kousek od Zlína v obci Štípa. Není divu, že je česká druhá nejnavštěvovanější ZOO a jedna z nejoblíbenějších atrakcí v Česku. V areálu se nachází i zámek z roku 1893, až do konce druhé světové války ho vlastnil rod Seilernů.

Žítková

Místo, kde žily žítkovské bohyně, je vzdálené asi půl hodinu autem. Podle místní legendy ve vesnici žily ženy se zvláštními až magickými schopnostmi. Kolem Žítkové se rozprostírá nedotčená příroda a krása původních domů.

Velehrad

Do půl hodiny se dostanete do duchovního města Velehrad, jednoho z nejvýznamnějších poutních míst Česka. Místní barokní bazilika je národní kulturní památkou a v roce 1990 v ní sloužil mši sv. Jan Pavel II.

Archeoskanzen Modrá

Opevnění vedle Velehradu, které uchovává v paměti to, jak se žilo v době Velké Moravy.

Vizovice (Rudolf Jelínek)

Ve Vizovicích, bráně Valašska, najdete nejen krásný zámek (viz Hrady a zámky). Nejznámější je zde firma Rudolf Jelínek, která má více než čtyř stoletou tradici ve výrobě destilátů. Společnost nabízí exkurze do výrobní haly na ovocné pálenky.

Letecké muzeum v Kunovicích

V Kunovicích na Uherskohradišťsku najdete muzeum s expozicemi dokumentující leteckou historii a leteckou výrobu. Těšit se můžete na sportovní, dopravní a vojenské letouny, stejně jako na legendární aerotaxi či jiná výjimečná letadla se zajímavou historií.

Láka Vás toho zažít víc?

Zlínsko a LuhačovicskoInspirujte se kam na výlety v okolí Luhačovic, Zlína, Vizovic, Valašských Klobouk, Otrokovic nebo Uherského Brodu na webu turistické oblasti Zlínsko a Luhačovicko. Najdete zde tipy na ty nejlepší výlety a zážitky. Tak objevujte, poznávejte a užijte si Vaši dovolenou nebo výlet na Zlínsku a Luhačovicku plnými doušky!

Hrady a zámky

Nový Světlov

Nově zrekonstruovaný tudorovský zámek nacházející se v nedalekých Bojkovicích, městu vzdáleném asi 20 minut autem.

Zámek Slavičín

Po nedávné rekonstrukci se zámek mimo jiné pyšní pivními lázněmi. Ty by na Vašem seznamu neměly chybět, dojedete k nim do půl hodiny.

Hrad Buchlov a zámek Buchlovice

Hrad Buchlov se řadí k nejstarším hradům v Česku a je dominantou Slováckého regionu. Pod hradem se tyčí významný barokní buchlovický zámek. Tento unikátní historický komplex se stal součástí několika českých filmů, jako je Čertova nevěsta nebo O statečném kováři. Autem se sem dopravíte za půl hodiny.

Hrad Lukov

Hned za zlínskou ZOO se tyčí dnes již gotická zřícenina hradu Lukov, který má stále zachovaný pilířový most a bránu. Autem tu jste za hodinu.

Zámek Vizovice

Ve Vizovicích můžete rovněž navštívit architektonicky čistý barokní zámek s bohatými interiéry, kde se během roku koná spousta akcí jako koncerty, dětské dny, výstavy, noční prohlídky nebo piknikový den v parku. Autem se sem dopravíte přibližně za půl hodiny.